Buradasınız: HaberlerDTSO'dan AB-İklim Eylem Haftası Etkinliği

DTSO'dan AB-İklim Eylem Haftası Etkinliği

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, AB Bilgi Merkezi ve Dicle Üniversitesi Diyarbakır Teknik Bilimler MYO, Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü işbirliğinde, Küresel İklim Değişikliği, Temiz ve Alternatif Enerji, Enerji Verimliliği Paneli & Film Gösterimi gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi ve Dicle Üniversitesi Diyarbakır Teknik Bilimler MYO, Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü  işbirliğinde “Küresel İklim Değişikliği, Temiz ve Alternatif Enerji, Enerji Verimliliği Paneli & Film Gösterimi” düzenlendi.

Açılış konuşmasını Dicle Üniversitesi Diyarbakır Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kılıç yaparak, Dicle Üniversitesi ve Meslek Yüksek Okulu olarak bilimsel ve teknik konulara her zaman öncelik verdiklerini ve desteklemekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. 

Daha sonra söz alan Diyarbakır Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu, Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hasan Bayındır, İklim değişikliği, temiz ve alternatif enerji, enerji verimliliği konularında katılımcılara detaylı bilgiler vererek, daha çok iklim değişikliğinin insanoğluna ve yaşlı Dünyamıza nelere mal olduğunu ve olacağını, temiz ve alternatif enerji kaynaklarının yaygınlaşması gerektiğini belirterek, son yıllarda ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynakları konusundaki çalışmaların memnuniyet verici olduğunu ve bu çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Bayındır, daha sonra küresel ısınma, küresel soğuma ve küresel iklim değişikliğinin insan yaşamı üzerindeki olumsuz etkilere dikkat çekerek, son zamanlarda meydana gelen fırtınaların, özellikle katrina fırtınası gibi doğa olaylarının nedeninin küresel iklim değişikliği olduğu ve birim metre kare başına düşen ani fazla yağışın özellikle kentlerde su baskınlarına neden olduğu ve bu tür durumların da insan yaşamı üzerinde ciddi olumsuz etkilerinin olduğunu belirtti. 

Bayındır, fosil kökenli yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorların çalışma prensibi ve atmosfere yaydıkları kirletici bileşenler hakkında bilgi vererek bu teknolojinin 20. yüzyıl teknolojisi olarak kaldığını, 21. yüzyıl teknolojisi ise güneş enerjisi sistemleri ve yakıt hücresi sistemleri olduğunu açıkladı. Yakıt hücre sistemlerinin saf su kullanılarak güneş enerjisi desteği ile elektroliz yapılarak saf su molekülünün hidrojen ve oksijene ayrıştığını, diğer yakıt hücre sisteminde ise bu bileşenlerin reaksiyona girmesiyle hareket enerjisi üretilerek çevre kirliliğine neden olmadan saf su olarak dışarı verildiğini belirtti. 

Bayındır, enerji verimliliği konusunda yapılan çalışma ve araştırmalardan örnekler vererek, enerji verimliliği konusunda yapılacakların aslında daha başında olduklarını, Dicle Üniversitesi olarak ta bu konulara yoğunlaşan bir araştırma merkezlerinin olduğunu ve konuyla ilgili teorik ve saha çalışmaları yaptıklarını belirterek sunumunu tamamladı. 

Etkinlik, konuşmacıların ve katılımcıların soru ve önerilerinin ardından iklim değişikliği, temiz ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı ile ilgili belgesel filmin gösterimi ile sona erdi.  

Avrupa Birliği, yerel düzeyde İklim Eylemi ile iklim değişikliğiyle mücadeleyi destekleyerek, 

Avrupa Birliği`nin temel önceliklerinden biri olan İklim Eylemi 16-27 Ekim 2017 tarihleri arasında AB üye ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye`nin 20 ilinde düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

 

Kredi Garanti FonuTürk Standartları Enstitüsü

iwc replica watches Replika Saatcppe elbiseReplika Saatgelinlik