Buradasınız: HaberlerDiyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar 4 yıllık görev sürelerini değerlendirdi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar 4 yıllık görev sürelerini değerlendirdi.

‘’DTSO olarak bu dönemimiz en çok proje üretilen dönemlerden biridir.’’

 

Öncelikle bizden önceki dönemlerde DTSO’da görev almış bulunan tüm yönetim, meclis, komite ve komisyon üyelerine ve başkanlarına teşekkür etmek istiyorum. Yine bu dönemde kuruma hizmet etmeye, katkı sunmaya devam eden tüm organlardaki seçilmiş arkadaşlarımıza, çalışma arkadaşlarımıza ve destek sunan tüm üyelerimize de teşekkür etmek istiyorum.  

Bizler 1 Haziran 2013 yılında yapılan Oda seçimleri ile göreve geldik. 4 yıldır görevdeyiz. Göreve talip olduğumuzda üyelerimize ve kentimize verdiğimiz taahhütler vardı. Çözüm sürecinin yaratmış olduğu olumlu ve umut dolu ortam ile sosyal ve ekonomik gelişimin daha çok ön plana çıktığı bir dönemde göreve başladık. Seçimlerde verdiğimiz sözlerimizi gerçekleştirmek için kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yaptık. Ancak maalesef orta vadeli planlarımızı dahi uygulama zamanı bulamadan çözüm süreci bozuldu. Bu süreçte, bölgemizin birçok ilinde olduğu gibi Diyarbakır’da da, Sur ilçemiz başta olmak üzere, zor dönemler yaşadık. Ancak insanlarımıza verdiğimiz sözler vardı. Bu sebeple çözüm süreci boyunca da çözüm süreci sonrasında da vermiş olduğumuz sözleri gerçekleştirmek için kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarımızdan, hiçbir şekilde taviz vermedik. Yapmış olduğumuz bu planlamalar ile hedeflerimizi gerçekleştirme gayretimizden bir an olsun vazgeçmedik. Bugüne kadar tamamladığımız birçok projemiz olduğu gibi, halen devam eden, tamamlama aşamasına getirdiğimiz veya sürecini başlattığımız projelerimiz de bulunmaktadır. Bazı Projelerimizi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

 

TÜRKİYE GENELİNDE DE İLK PROJELERDEN OLAN VE YATIRIMCILARIN KALİFİYE ELEMAN İHTİYACINI KARŞILAMAYA YÖNELİK ÖNEMLİ KATKI SUNACAK TEKNİK MESLEK LİSESİ’Nİ OSB’DE AÇTIK.

 

Gerçekleşen projelerimizden belki de en önemlisi insana yatırım olarak gördüğümüz, Odamız ve Kalkınma Ajansı’ndan aldığımız proje desteği ile yaptığımız Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Teknik Koleji'dir. Bugünlerde gündemde olan ve yasalaşan Üretim Reform Paketi ile tüm OSB’lerde Teknik liselerinin yapılması planlanmaktadır. DTSO olarak 2014 yılında temelini atarak 2016-2017 eğitim-öğretim yılında hizmete açtığımız Teknik Kolejimiz ile Türkiye’de ilklerden biri olduk. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Teknik Koleji'nde ilimizde bulunan ve birçok sektörün ihtiyacı olan kalifiye elemanların yetiştirilmesini amaçlıyoruz. 

 

BİSMİL, ERGANİ, SİLVAN İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ AÇTIK.

 

İlimizin 2 milyona yaklaşan nüfus dağılımına baktığımızda, nüfusu 100 binin üzerinde olan ilçelerimiz bulunmaktadır. Nüfusu 100 binin üzerinde olan Ergani, Bismil ve Silvan İlçelerimizde üyelerimizin temel hizmetlerimize daha hızlı ulaşmasını sağlamak amacıyla DTSO İLÇE TEMSİLCİLİKLERİ’ni açtık.

 

ONLİNE HİZMET VERMEYE BAŞLADIK.

 

Üyelerimizin gerekli evrakları kuruma gelmeden alabilmesi için teknik alt yapımızı güçlendirerek, TOBB ile bağlantılı ONLİNE HİZMET vermeye başladık. Artık üyelerimiz DTSO’ya gelmeden, mesai engeline takılmadan istediği evrağı, istediği saatte on-line olarak alabilmektedirler.  

 

FUAR VE KONGRE MERKEZİNİN MODERNİZASYONUNU GERÇEKLEŞTİRDİK.

 

Kalkınma Bakanlığına sunduğumuz proje ile 3 milyon TL hibe alarak ve öz kaynaklarımızdan da 500 bin TL katkı yaparak Fuar ve Kongre Merkezimizin modernizasyonunu gerçekleştirdik. Tarım Makinalarının sergilenmesi için yarı kapalı alan oluşturduk. Alanın alt yapı ve sosyal donatılarını güçlendirdik. Projenin tamamlanmasıyla birlikte, Sur olayları sebebiyle aksayan fuarlarımızı tekrar başlatarak, başarılı bir Tarım ve Hayvancılık Fuarı gerçekleştirdik.

 

Her mevsim fuar yapabilmek ve Fuar Turizmi ile ilimizin ekonomisine daha fazla katkı sunabilmek için kapalı fuar alanımızın ısıtma ve soğutma sistemi, dış cephe kaplama, çevre duvarı gibi eksikliklerini yapmak üzere Kalkınma Bakanlığına ayrıca bir proje daha sunduk. Bu projemiz şuanda değerlendirme aşamasındadır.  Proje için talep ettiğimiz tutar 3 milyon TL’dir.

 

DİYARBAKIR GİRİŞİMCİLİK VE SEKTÖR GELİŞTİRME MERKEZİ YAPIYORUZ. PROJEMİZ ÖN ONAYDAN GEÇTİ.

 

DTSO ve Devlet Demir Yolları arasında yapılmış sözleşmeye istinaden taahhütlerimizi yerine getirmek üzere yaklaşık 500 bin TL harcama yaparak arsanın tapusunu aldık. 

Hizmet binamızın ve üyelerimize hizmet verecek birçok kurumun da içerisinde yer alacağı "Diyarbakır Girişimcilik ve Sektör Geliştirme Merkezi’”nin inşası için taslak projemizi hazırladık. Merkezimizde, eğitim birimleri,  yeni girişimcilere yön verecek mentörlük destek birimi ve teknik alt yapı destek birimleri yer alacak. İnşaat izinleri için Belediye ve diğer ilgili kurumlara başvurumuzu yaptık. Proje finansmanı için Kalkınma Bakanlığı'ndan destek almak amacıyla proje hazırladık ve Bakanlığa sunduk; 9 milyon TL hibe desteği için ön onay aldık. İşlem sürecinde bir gecikme olmazsa önümüzdeki aylarda merkezin temelini atmayı amaçlıyoruz.

 

DÜZENLEDİĞİMİZ EĞİTİMLER İLE 2600 KİŞİNİN GİRİŞİMCİLİK SERTFİKASI ALMASINI SAĞLADIK.  

 

2013 yılından bugüne kadar düzenlediğimiz "Girişimcilik Eğitimleri" ile 2600 kişinin, Girişimcilik Sertifikası almasını sağladık. Sertifika alan girişimci adaylarımız sahip oldukları sertifikalar ile yeni kuracakları işlerinde KOSGEB ’ten 50 bin TL hibe almaktalar. Girişimcilerimiz, hayata geçirilen girişimin üretime dönük olması durumunda ise, alınan hibeye ek olarak faizsiz ve ön ödemesiz 100 bin TL kredi alabilmektedirler. 2017 yılında Türkiye İş Kurumu ve KOSGEB ile yaptığımız protokol gereği girişimcilik eğitimleri vermeye devam etmekteyiz. Türkiye’de ki odalar içersinde en çok Girişimcilik Kursu açan odalardan biriyiz.  

 

PAYDAŞI OLDUĞUMUZ TEKSTİL İHTİSAS OSB’NİN KURULMA AŞAMASINDA ÖNCÜL ROL ALDIK.

 

İlimizdeki tekstil yatırımlarının gelişmesine büyük katkı sağlayacak olan "Tekstil İhtisas OSB"'nin kurulmasına öncülük ederek, tüzel kişiliğinde paydaş kurum olarak yer aldık.

Ayrıca, Yönetim Kurulunda yer aldığımız Organize Sanayi Bölgesinde ek genişleme alanları oluşturmada ve alt yapı problemlerinin çözümlerinde aktif rol aldık.

 

ARAŞTIRMA VE YAYIN ÇALIŞMALARI HAZIRLADIK.

 

İlimizin ticari, sosyal ve kültürel tanıtımı için, Diyarbakır'ın sanayi envanterinin yer aldığı "Diyarbakır Sanayi Kataloğu"'nu, ilimizin tarihi ve doğal güzelliklerini anlatmak için "Uzak Zamanların Yakın Tanığı Diyarbakır" isimli tanıtım filmini ve tanıtım kitapçığını, hem yerel hem de ulusal yatırımcılara yol gösterecek olan "Güneş Enerjisi Santrali Geliştirme Klavuzu"'nu hazırladık. Ayrıca "Oda Faaliyet Raporumuzu" hazırlayarak basılı ve dijital ortamda dağıtımını gerçekleştirdik. 

 

ÜYELERİMİZİN ERİŞİMİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DTSO KOSGEB DANIŞMA BİRİMİNİ KURDUK. KGF’YE HİZMET BİNAMIZDA YER VERDİK. 

 

Üyelerimizin ulaşımı açısından uzak bir konumda yer alan KOSGEB'e ve finansmana erişimde firmalara belirli oranda kefalet sunan Kredi Garanti Fonuna hizmet binamızda yer vererek üyelerimizin bir çok imkana daha hızlı ve rahat ulaşmasını sağladık.

 

İLİMİZİN TANITIMI İÇİN YURT İÇİ VE YURT DIŞI ORGANİZASYONLAR GERÇEKLEŞTİRDİK.

 

İlimizin tanıtımı amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde turizm fuarlarına katıldık. Ayrıca ulusal tur operatörlerini ilimizde ağırlayarak, özellikle yerli turistlere yönelik turların bir an önce başlatılması gerektiğini sektörün önde gelen isimlerine anlattık. Yaptığımız bu çalışmayla bu yaz sezonunda geçtiğimiz iki senenin yaralarını sarabileceğimizi umut ediyorum.

 

DENEYİM PAYLAŞIMI VE TİCARİ İŞBİRLİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ORGANİZASYONLAR GERÇEKLEŞTİRDİK.

 

Deneyim paylaşımı ve işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla Konya Torku,  Denizli Enerji, Ankara Ostim OSB, Ankara Lojistik Üssü, gibi kurumlara üyelerimiz ile birlikte inceleme gezileri düzenledik. Yurtdışı işbirliği çalışmalarımız kapsamında Hollanda’ya tarım, İtalya’ya tekstil, Almanya’ya makine, Çin’e otomotiv alanlarında fuar katılımı ve teknik geziler düzenledik. 

İstanbul Sanayi Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası gibi Odalar ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarını ilimizde ağırladık.

 

ÜYELERİMİZİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN EN ÜST DÜZEYDE GİRİŞİMLERDE BULUNDUK.

 

Üyelerimizin güncel sorunlarını Sn. Cumhurbaşkanımız ve Sn. Başbakanımız başta olmak üzere, ilgili bakanlıklara ve BDDK, SPK gibi kamu kurumlarına gerek yazılı, gerek sözlü olarak aktardık. Sur başta olmak üzere ilimizde üyelerimizin yaşadığı sorunları tespit etmek için saha araştırmaları, anket çalışmaları yaptık. Tespit ettiğimiz sorunlar ve bizlere ulaşan talepler doğrultusunda ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunduk. 

Yaşanan olaylar sonrasında mücbir sebep halinin oluşması dolayısıyla, DTSO Meclis kararı alarak olaylardan etkilenen Sur'da ki tüm üyelerimizin 2015 ve 2016 yılı aidat borçlarının tümünü sildik. Farkındalık oluşturmak ve esnafımızı desteklemek için kampanyalar düzenledik.

Hem finansmana erişimde sıkıntılar yaşanması hem de finansman maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle TOBB ile ortaklaşa yaptığımız "Nefes Kredisi" uygulamasında çok sayıda üyemizin uygun maliyetler ile finansmana erişimini sağladık.  

 

KURUMLARARASI İŞBİRLİĞİNE ÖNEM VERDİK. ORTAK BİRÇOK ÇALIŞMA YAPTIK.

 

Valilik, Belediye, Üniversite, Kalkınma Ajansı, kamu ve İş Kurumları ile ortak birçok çalışma yaptık. Kalkınma Ajansı ile İstanbul’da cazibe merkezleri tanıtım programı, Dicle Üniversite ile Güneş Enerjisi konferansı, Büyükşehir Belediyesi ile Ekonomi Konferansı, Valilik ile Turizm Sektör Buluşması gibi birçok ortak Konferans, panel ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik.  

 

 

DTSO'NUN EN ÇOK PROJE ÜRETTİĞİ DÖNEMLERDEN BİRİDİR.

 

Onurlu ve şerefli olan bu görevi yaparken sorumluluğumuzu hiçbir zaman unutmadan, en üst düzeyde çaba içersinde olduk. Elbette ki hatalarımız, eksikliklerimiz olmuştur. Ama şunu ifade edebilirim ki DTSO olarak bu dönemimiz en çok proje üretilen dönemlerden biridir. Tabi ki tüm bu yaptıklarımız, yapmamız gerekenlerdir. Kalkınmaya dönük proje ve çalışmalarımız dışında sosyal sorumluluğumuz gereği dayanışma ve yardımlaşma konularında da faaliyetlerimiz oldu. Savaştan kaçıp ilimize gelmek zorunda kalan mültecilere barınma, gıda vb. ihtiyaçlarını gidermek için desteklerimiz, çalışmalarımız oldu. Yerel kurumlar ile beraber yardım kampanyaları gerçekleştirdik. Yine ilimiz Sur ve Silvan ilçelerinde ihtiyaç sahibi mağdur olmuş halkımıza dönem dönem gıda, giyim gibi dayanışma amaçlı yardım çalışmalarımız oldu.

 

 

 

Seçim Ekim’ dedir.

 

Yüksek Seçim Kurulu, Odalar ve Borsalar kanununa göre seçim 2017 yılı Ekim Kasım döneminde yapılacaktır. Oda ve Borsaların yönetimleri Ekim-Kasım dönemi içinde herhangi bir günü seçebilirler. DTSO olarak gün belirleme konusu yönetimimizin vereceği karara bağlıdır. Genel meyil Ekim ayı içersinde yapılması yönündedir. Dolaysıyla yaklaşık 2,5 ay gibi bir zaman var. Üye sayısı yüksek bir kuruluş olduğumuz için seçim çalışmaları yakında başlayacaktır. Odamızın herhangi bir organına aday olacak üyelerimize şimdiden başarılar diliyorum. Seçim çalışmalarının kentimize yakışır bir şekilde, proje bazlı, rekabetin ön planda olduğu, sevgi ve saygı içerisinde geçecek olan bir yarış olmasını temenni ediyorum.  Bizden önceki yönetim dönemlerinde ve bizim dönemimizde olduğu gibi yeni gelecek yönetimlerin de DTSO’ nun çalışmalarını ileriye taşıyacağına inancımız tamdır. DTSO seçim dönemine kadar yönetimimiz, meclisimiz ve çalışma arkadaşlarımız ile aynı sorumluluk ve gönüllülük ruhu ile çalışmaya, görevlerimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz.  

 

Kredi Garanti FonuTürk Standartları Enstitüsü

iwc replica watches Replika Saatcppe elbiseReplika Saatgelinlik